CZYTELNIA
Odrobaczanie
Jak może dojść do zarażenia??? Skąd robaki u pieska, przecież on nigdy nie wychodził na dwór!? Istnieje kilka dróg,którymi jaja pasożyta mogą dostać się do wnętrza organizmu zwierzęcia: droga pokarmowa-np.poprzez zanieczyszczony pokarm, podeszwy butów,kontakt z kałem innych psów, zjedzenie zarażonego gryzonia, ale tez drogą śródmaciczną i przez gruczoł mlekowy karmiącej matki. Te dwie ostatnie wyjaśniają zagadkę skąd u kilkutygodniowego, niewychodzącego jeszcze na dwór oseska mogą się wziąć pasożyty. Dzieje się to za sprawą tzw.”larwy migrującej” glisty Toxocara canis, która u dorosłej osobnika, przed okresem ciąży drzemie w uśpieniu w tkankach mięśniowych, czasem układzie nerwowym nie wywołując żadnych objawów. Ciąża, jako stan wpływający na zachwianie równowagi organizmu, jest bodźcem aktywującym larwę- zaczyna ona migrować m.in. do łożyska, gruczołu mlekowego suki i w ten sposób bardzo poważnie zagrażać szczeniętom.
Kocięta sa narażone na inwazję larwy Toxocara cati również poprzez gruczoł mlekowy matki. Schemat odrobaczania obydwu gatunków wiąże sie z cyklem dojrzewania larw pochodzących odpowiednio z łożyska i gruczołu mlekowego suki, lub kotki. Larwy przechodzące przez łożysko potrzebują okolo 2 tygodni,aby dojrzeć do postaci dorosłej. Zaczynają więc zagrażac szczenięciu juz od 2tygodnia po przyjściu na świat.To wtedy podajemy pierwsze odrobaczenie. Preparat działa na postaci dorosłe pasożyta, powtarzamy je wiec po kolejnych 2 tygodniach, aby wyeliminować dojrzewające w międzyczasie pasożyty. Podobnie postępujemy w celu ochrony przed ewentualnym zakażeniem poprzez mleko. Z powyższymi faktami wiąże się potrzeba dość częstego odrobaczania w pierwszym okresie życia.
Czy nie lepiej zbadać kał na obecność pasożytów? Skąd pewność ,że mój szczeniak/kociak jest zarażony? Pewności nie ma,ale obowiązuje zasada „dmuchania na zimne”. Owszem, nie wszystkie szczenięta są nosicielami pasożytów, ale jednak zdarza się to na tyle często, że korzyści odrobaczania profilaktycznego znacznie przewyższają te wynikające z prób badania kału, które bardzo często nie wykazuje obecności jaj pasożytów, nawet przy aktywnej inwazji!!! Nieleczona robaczyca może prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych takich jak: utrata masy ciała, anemia, zatrucie organizmu metabolitami pasożytów, a nawet śmierć! Co najważniejsze! Chroniąc zwierzę chronimy również siebie, gdyż omawiany pasożyt jest również groźny dla człowieka! Nie warto ryzykować!
Czy odrobaczenie nie koliduje ze szczepieniem? Odrobaczenie szczenięcia/kocięcia jest warunkiem do przystąpienia do programu szczepień. Powinno się zachować kilkudniowy odstęp między obydwoma zabiegami(5-7 dni). Toxocara canis,cati…jakie inne pasożyty wewnętrzne zagrażają mojemu pupilowi?
Parazytozy to bardzo rozległy temat. Toxocara canis jest jednym z wielu pasożytów, które zagrażają naszym pupilom, stąd tak ważne jest regularne odrobaczanie szczeniąt i osobników dorosłych preparatami o szerokim spektrum działania, starannie dobranymi przez lekarzy weterynarii.